10.4 C
London
Tuesday, November 30, 2021

Seeds tumble in US Open qualifying

More from the author

England’s Fiona Moverley (left) wins through to the main draw
England’s Fiona Moverley (left) wins through to the main draw

Kanzy takes out top seed Fernandes
By NATHAN CLARKE in Philadelphia 

 

The main draws for the Men’s and Women’s 2016 Delaware Investments U.S. Open – the second PSA World Series tournament on the 2016-17 Road To Dubai – have been finalised following an action-packed day of qualification competition that saw eight seeded players crash out against lower ranked opposition.

With a place in the main draw of the pioneering tournament, which takes place at Philadelphia’s Drexel University from October 8-15, at stake, there were big wins for former Trinity student Kanzy Emad El Defrawy, as she knocked out top seeded Nicolette Fernandes to reach the main draw, and New Zealand’s Campbell Grayson, who claimed the biggest scalp in the Men’s competition to down Switzerland’s third-seeded Nicolas Mueller.

Egyptians Karim Ali Fathi, Salma Hany Ibrahim and Nadine Shahin joined El Defrawy and Grayson in securing upsets wins, with Qatar’s Abdulla Mohd Al Tamimi and Belgium’s Nele Gilis also upsetting the odds while Japan’s Misaki Kobayashi ended the hopes of fancied American hope Olivia Blatchford – halting the PanAm Games Gold medalist with a 3-0 win.

British winners were thin on the ground, with England’s Fiona Moverley and Welsh number one Tesni Evans reaching the women’s main draw, and Scotland’s Alan Clyne the sole UK winner in the men’s qualifying finals.

Main draw action gets underway from 12 noon local time at Drexel University’s Daskalakis Athletic Center on Saturday October 5, with tickets for the PSA World Series tournament available to purchase by visiting www.usopensquash.com

Delaware Investments US Open 2016, Drexel University, Philadelphia, USA

PSA M150 Men’s Qualifying Finals:
[12] Karim Ali Fathi (EGY) bt [8] Greg Lobban (SCO) 3-1: 11-5, 11-6, 1-11, 11-6 (48m)
[4] Paul Coll (NZL) bt [16] Joe Lee (ENG) 3-0: 11-7, 11-4, 11-4 (44m)
[5] Alan Clyne (SCO) bt [15] Olli Tuominen (FIN) 3-0: 11-4, 11-8, 11-3 (35m)
[11] Campbell Grayson (NZL) bt [3] Nicolas Müller (SUI) 3-0: 11-2, 11-5, 11-6 (40m)
[2] Nafiizwan Adnan (MAS) bt [14] Raphael Kandra (GER) 3-0: 12-10, 11-8, 11-6 (45m)
[13] Abdulla Mohd Al Tamimi (QAT) bt [7] Adrian Waller (ENG) 3-2: 12-10, 11-7, 9-11, 9-11, 11-8 (70m)
[6] Diego Elias (PER) bt [9] Lucas Serme (FRA) 3-0: 11-7, 11-8, 11-7 (40m)
[10] Henrik Mustonen (FIN) bt Ivan Yuen (MAS) 3-1: 11-2, 7-11, 9-11, 11-8, 11-8 (61m)
1st qualifying round:
Greg Lobban (SCO) bt Todd Harrity (USA) 11-8, 3-11, 11-7, 11-5 (50m)
Karim Ali Fathi (EGY) bt Kush Kumar (IND) 11-5, 11-8, 11-4 (31m)
Joe Lee (ENG) bt Dylan Cunningham (USA) 11-8, 11-6, 11-7 (35m)
Paul Coll (NZL) bt Vikram Malhotra (IND) 11-4, 11-3, 11-4 (28m)
Alan Clyne (SCO) bt Faraz Khan (USA) 11-3, 11-6, 11-4 (27m)
Olli Tuominen (FIN) bt Christopher Binnie (JAM) 13-11, 5-11, 11-4, 11-9 (49m)
Campbell Grayson (NZL) bt John White (SCO) 11-1, 11-2, 6-11, 11-6 (50m)
Nicolas Müller (SUI) bt Dane Sharp (CAN) 11-8, 11-4, 11-9 (27m)
Nafiizwan Adnan (MAS) bt Charles Sharpes (ENG) 8-11, 9-11, 11-6, 11-5, 11-6 (77m)
Raphael Kandra (GER) bt Andrew Douglas (USA) 11-9, 9-11, 6-11, 11-8, 11-8 (57m)
Abdulla Mohd Al Tamimi (QAT) bt Hayes Murphy (USA) 11-4, 14-12, 11-5 (29m)
Adrian Waller (ENG) bt Sam Gould (USA) 11-4, 11-4, 11-6 (25m)
Diego Elias (PER) bt Alister Walker (BOT) 11-9, 13-11, 11-7 (50m)
Lucas Serme (FRA) bt Thomas Dembinski (USA) 11-3, 11-3, 11-6 (22m)
Henrik Mustonen (FIN) bt Declan James (ENG) 11-5, 3-11, 11-5, 11-7 (37m)
Ivan Yuen (MAS) bt Zahed Mohamed (EGY) 5-11, 11-7, 8-11, 11-5, 11-7 (75m)

Men’s First Round Draw:
[1] Mohamed Elshorbagy (EGY) v Cesar Salazar (MEX)
Chris Simpson (ENG) v [Q] Karim Ali Fathi (EGY)
Gregoire Marche (FRA) v [Q] Diego Elias (PER)
Cameron Pilley (AUS) v [6] Marwan ElShorbagy (EGY)
[7] Miguel Angel Rodriguez (COL) v [Q] Nafiizwan Adnan (MAS)
Stephen Coppinger (RSA) v [Q] Alan Clyne (SCO)
Mohamed Abouelghar (EGY) v [Q] Campbell Grayson (NZL)
James Willstrop (ENG) v [3] Omar Mosaad (EGY)
[4] Nick Matthew (ENG) v [WC] Christopher Gordon (USA)
Simon Rösner (GER) v [Q] Abdulla Al Tamimi (QAT)
Leo Au (HKG) v Fares Dessouky (EGY)
Ali Farag (EGY) v [8] Mathieu Castagnet (FRA)
[5] Karim Abdel Gawad (EGY) v Tom Richards (ENG)
Max Lee (HKG) v [Q] Henrik Mustonen (FIN)
Ryan Cuskelly (AUS) v [Q] Paul Coll (NZL)
Daryl Selby (ENG) v [2] Gregory Gaultier (FRA)

PSA W150 Women’s Qualifying Finals:
[12] Kanzy Emad El Defrawy (EGY) bt [1] Nicolette Fernandes (GUY) 3-1: 11-6, 9-11, 11-7, 11-9 (45m)
[10] Nadine Shahin (EGY) bt [8] Mariam Metwally (EGY) 3-1: 11-9, 11-9, 6-12, 11-9 (42m)
Misaki Kobayashi (JPN) bt [6] Olivia Blatchford (USA) 3-0: 13-11, 11-9, 11-4 (32m)
[16] Nele Gilis (BEL) bt [4] Liu Tsz-Ling (HKG) 3-2: 7-11, 7-11, 11-5, 11-8, 11-7 (68m)
[11] Salma Hany Ibrahim (EGY) bt [3] Low Wee Wern (MAS) 3-1: 11-9, 11-5, 3-11, 11-5 (35m)
[7] Fiona Moverley (ENG) bt [13] Hania El Hammamy (EGY) 3-2: 7-11, 11-9, 4-11, 11-9, 12-10 (62m)
[5] Tesni Evans (WAL) bt [L] Georgina Stoker (ENG) 3-0: 11-6, 11-5, 11-6 (28m)
[2] Coline Aumard (FRA) bt [15] Amina Yousry (EGY) 3-1: 9-11, 11-9, 11-6, 11-5 (50m)
1st qualifying round:
Nicolette Fernandes (GUY) bt Nouran El Torky (EGY) 11-8, 11-7, 11-5 (43m)
Kanzy Emad El Defrawy (EGY) bt Marina Stefanoni (USA) 11-5, 11-4, 11-5 (20m)
Nadine Shahin (EGY) bt Millie Tomlinson (ENG) 7-11, 14-12, 11-9, 11-8 (42m)
Mariam Metwally (EGY) bt Reyna Pacheco (USA) 11-6, 11-5, 11-3 (19m)
Olivia Blatchford (USA) bt Christine Nunn (AUS) 11-3, 11-4, 11-8 (22m)
Misaki Kobayashi (JPN) bt Milou van der Heijden (NED) 11-4, 11-9, 11-8 (25m)
Nele Gilis (BEL) bt Reeham Sedky (USA) 6-11, 11-7, 11-8, 7-11, 3-9 ret. (90m)
Liu Tsz-Ling (HKG) bt Kayley Leonard (USA) 11-2 ret. (8m)
Low Wee Wern (MAS) bt Samantha Cornett (CAN) 11-5, 11-6, 11-5 (27m)
Salma Hany Ibrahim (EGY) bt Hollie Naughton (CAN) 11-4, 11-5, 11-6 (24m)
Hania El Hammamy (EGY) bt Corey Schafer (USA) 11-3, 11-5, 12-10 (23m)
Fiona Moverley (ENG) bt Kelsey Engman (USA) 11-3, 11-3, 11-6 (17m)
Tesni Evans (WAL) bt Nikki Todd (CAN) 11-8, 11-7, 11-3 (28m)
Georgina Stoker (ENG) bt Samantha Teran (MEX) 11-8, 11-9, 4-11, 15-13 (43m)
Amina Yousry (EGY) bt Haley Mendez (USA) 11-7, 11-2, 11-1 (19m)
Coline Aumard (FRA) bt Sarah Cardwell (AUS) 11-7, 11-8, 11-5 (30m)

Women’s First Round Draw:
[1] Nour El Sherbini (EGY) v [Q] Misaki Kobayashi (JPN)
Rachael Grinham (AUS) v [13] Sarah-Jane Perry (ENG)
[16] Jenny Duncalf (ENG) v [Q] Salma Hany Ibrahim (EGY)
[WC] Sabrina Sobhy (USA) v [8] Alison Waters (ENG)
[5] Raneem El Welily (EGY) v [Q] Nele Gillis (BEL)
[Q] Nadine Shahin (EGY) v [10] Joelle King (NZL)
[11] Nour El Tayeb (EGY) v [Q] Fiona Moverley (ENG)
Line Hansen (DEN) v [3] Nicol David (MAS)
[4] Nouran Gohar (EGY) v [Q] Coline Aumard (FRA)
[Q] Tesni Evans (WAL) v [14] Emily Whitlock (ENG)
[15] Victoria Lust (ENG) v Donna Urquhart (AUS)
Dipika Pallikal Karthik (IND) v [7] Amanda Sobhy (USA)
[6] Camille Serme (FRA) v Delia Arnold (MAS)
Joey Chan (HKG) v [12] Annie Au (HKG)
[9] Joshna Chinappa (IND) v Heba El Torky (EGY)
[Q] Kanzy Emad El Defrawy (EGY) v [2] Laura Massaro (ENG)

Glass Court Schedule – October 8:
12:00 [WC] Sabrina Sobhy (USA) v [8] Alison Waters (ENG)
13:00 [1] Mohamed ElShorbagy (EGY) v Cesar Salazar (MEX)
14:00 [1] Nour El Sherbini (EGY) v [Q] Misaki Kobayashi (JPN)
15:00 [7] Miguel Angel Rodriguez (COL) v [Q] Nafiizwan Adnan (MAS)
16:30 [5] Raneem El Welily (EGY) v [Q] Nele Gillis (BEL)
17:30 James Willstrop (ENG) v [3] Omar Mosaad (EGY)
18:30 Line Hansen (DEN) v [3] Nicol David (MAS)
19:30 Cameron Pilley (AUS) v [6] Marwan ElShorbagy (EGY) 

 

Related articles

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Latest articles