14.2 C
London
Saturday, June 19, 2021

Top seeds shine in World Junior Teams

More from the author

Egypt, Pakistan and England power through opening day in Namibia
By HOWARD HARDING – Squash Mad Correspondent

namibiaTop seeds Egypt and Pakistan, who have contested the event’s final over the past decade, claimed a pair of wins apiece on the opening day of action in the WSF Men’s World Junior Team Squash Championship at the Wanderers Sports Club in the Namibia capital Windhoek.

Defending champions Egypt, the top seeds, brushed aside both Botswana and Argentina 3/0 in Pool A, while second seeds Pakistan – winners of the title for the fourth time in 2008 – despatched hosts Namibia and Germany by the same score to advance in Pool B.

France produced the only upset of the day after recovering from a match down to beat 10th seeds Canada 2/1 in Pool C. But, later in the day, the 13/15 seeds went down 3/0 to third seeds England, winners of the title in 2000.

RESULTS: WSF Men’s World Junior Team Squash Championship, Windhoek, Namibia

 Qualifying rounds – Pool A:

[12] USA bt [13/15] ARGENTINA 2/1
Derek Hsue lost to Federico Cioffi 2-11, 6-11, 11-8, 11-3, 8-11
Mason Ripka bt Franco Andres Romiglio 11-7, 6-11, 11-4, 13-11
Timothy Robert Brownell bt Juan Segundo Barreyro 11-2, 11-5, 11-3
[1] EGYPT bt [22/23] BOTSWANA 3/0
Mohamed Elgawarhy bt Theo Pelonomi 11-0, 11-3, 11-2
Youssef Aboul-Makarim bt Elliot Msindisi Sibanda 11-1, 11-2, 11-1
Karim El Hammamy bt Micky Joseph 11-3, 11-4, 11-6
[1] EGYPT bt [13/15] ARGENTINA 3/0
Mohamed Elgawarhy bt Federico Cioffi 11-2, 11-2, 11-7
Youssef Aboul-Makarim bt Franco Andres Romiglio 11-0, 11-8, 11-6
Karim El Hammamy bt Juan Segundo Barreyro 11-5, 11-9, 11-6
[12] USA bt [22/23] BOTSWANA 3/0
Derek Hsue bt Theo Pelonomi 11-4, 11-0, 11-3
Mason Ripka bt Elliot Msindisi Sibanda 11-2, 11-2, 11-6
Max D Reed bt Micky Joseph 11-0, 11-0, 14-12

Pool B:
[11] ISRAEL bt [13/15] GERMANY 2/1
Daniel Poleshchuk bt Lucas Wirths 11-5, 11-7, 11-4
Roee Avraham bt Niklas Becher 11-7, 8-11, 11-2, 11-7
Nir Cohen lost to Yannick Omlor 9-11, 7-11, 11-7, 15-13, 10-12
[2] PAKISTAN bt [22/23] NAMIBIA 3/0
Tayyab Aslam bt Michael van Lingen 11-3, 11-7, 11-6
Syed Ali Mujtaba Shah Bokhari bt Le Hugo van Rooyen 11-1, 11-1, 11-0
Muhammad Asim Khan bt Gerhardus Lottering 11-1, 11-4, 11-4
[2] PAKISTAN bt [13/15] GERMANY 3/0
Tayyab Aslam bt Lucas Wirths 11-8, 11-7, 11-5
Syed Ali Mujtaba Shah Bokhari bt Niklas Becher 12-10, 12-10, 11-9
Muhammad Asim Khan bt Sean Redman 11-4, 11-6, 11-2
[11] ISRAEL bt [22/23] NAMIBIA 3/0
Daniel Poleshchuk bt Michael van Lingen 11-0, 11-2, 11-3
Noam Peer bt Le Hugo van Rooyen 5-11, 9-11, 11-2, 11-2, 11-4
Nir Cohen bt George Diederik Bekker 11-1, 11-1, 11-6

Pool C:
[13/15] FRANCE bt [10] CANADA 2/1
Auguste Dussourd lost to David Baillargeon 3-11, 7-11, 8-11
Enzo Corigliano bt Carter Robitaille 10-12, 11-5, 11-9, 8-11, 11-8
Benjamin Aubert bt Jarryd Osborne 11-8, 11-9, 11-9
[3] ENGLAND bt [13/15] FRANCE 3/0
George Parker bt Auguste Dussourd 4-11, 11-2, 11-7, 11-3
Lyell Fuller bt Enzo Corigliano 11-7, 11-8, 11-4
Patrick Rooney bt Lucas Rousselet 11-7, 11-5, 11-1

Pool D:
[9] COLOMBIA bt [16/18] KUWAIT 3/0
Andres Felipe Herrera bt Ali Alqallaf 11-3, 11-0, 11-4
Santiago Orozco bt Khaled Al-Jenaidel 3-11, 11-9 ret.
Dairo Sandoval bt Mohammad Alterki 11-8, 11-5, 11-6
[4] INDIA bt [19/21] GUATEMALA 3/0
Madhav Dhingra bt Ricardo Toscano 11-3, 11-4, 11-9
Vijay Meena bt Qaini Bonilla 11-4, 11-2, 11-1
Velavan Senthilkumar bt Alejandro Enriquez 11-7, 11-6, 11-2
[4] INDIA bt [16/18] KUWAIT 3/0
Kush Kumar bt Ali Alqallaf 11-6, 11-2, 11-6
Madhav Dhingra bt Khaled Al-Jenaidel 11-9, 11-8, 11-6
Vijay Meena bt Mohammad Ali 11-5, 11-4, 11-2
[9] COLOMBIA bt [19/21] GUATEMALA 3/0
Andres Felipe Herrera bt Ricardo Toscano 11-5, 11-7, 6-11, 11-3
Dairo Sandoval bt Qaini Bonilla 11-5, 11-8, 11-4
Nicolas Valderrama bt Alejandro Enriquez 8-11, 5-11, 11-3, 11-3, 11-9

Pool E:
[8] IRELAND bt [16/18] SOUTH AFRICA 2/1
Michael Craig bt Laurence Kuhn 9-11, 11-4, 11-6, 11-13, 11-2
David Ryan bt Aubrey Lawrence 11-5, 11-5, 11-4
Oisin Logan lost to Jean-Pierre van de Merwe 4-11, 13-11, 10-12, 11-9, 9-11
[5] MALAYSIA bt [19/21] ZIMBABWE 3/0
Mohd Syafiq Kamal bt Runyararo Kadyautumbe 11-4, 11-8, 12-10
Eain Yow Ng bt Tafadzwa Mushunje 11-4, 11-5, 11-7
Ong Sai Hung bt Bryn Turk 11-3, 11-3, 11-3
[5] MALAYSIA bt [16/18] SOUTH AFRICA 3/0
Mohd Syafiq Kamal bt Laurence Kuhn 11-8, 11-7, 10-12, 11-5
Eain Yow Ng bt Aubrey Lawrence 6-11, 13-11, 11-5, 11-9
Darren Chan bt Wayne Sithole 11-7, 11-5, 7-11, 11-5
[8] IRELAND bt [19/21] ZIMBABWE 3/0
Michael Craig bt Runyararo Kadyautumbe 11-6, 11-3, 11-7
David Ryan bt Innocent Mukumba 11-5, 11-2, 11-6
Oisin Logan bt Bryn Turk 11-2, 11-5, 11-4

Pool F:
[7] FINLAND bt [16/18] NEW ZEALAND 3/0
Jami Aijanen bt Scott Galloway 11-5, 11-5, 12-10
Kristian Rautiainen bt Luke Jones 11-9, 11-13, 11-8, 11-7
Miko Aijanen bt Max Trimble 7-11, 11-6, 11-5, 11-8
[6] SPAIN bt [19/21] SWEDEN 3/0
Edmon Lopez Moller bt Pontus Rengbo 11-7, 11-7, 9-11, 11-7
Iker Pajares Bernabeu bt Tor Christoffersen 11-8, 11-7, 11-1
Bernat Jaume bt Alexander Lundqvist 11-2, 11-5, 11-6

 

 

Related articles

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Latest articles